Buty rowerowe dzielimy na kilka rodzajów, w zależności od przeznaczenia i rodzaju zapięcia. Istnieją modele zaprojektowane specjalnie do jazdy terenowej i na rowerze górskim.
Jak wybrać buty rowerowe do jazdy w terenie?
Buty rowerowe można podzielić na grupy według kilku kryteriów:
- Według rodzaju mocowania - kontaktowe i bezdotykowe.
- Według przeznaczenia - codzienne i specjalistyczne np. buty rowerowe do jazdy w terenie.
Modele kontaktowe posiadają zatrzaski na podeszwie. Aby z nich skorzystać, potrzebne są specjalne pedały. Blok zatrzaskuje się w pedale, stopa jest stabilnie zamocowana i się nie ślizga. Oznacza to lepszą kontrolę i odciążenie kolan.
Buty rowerowe do jazdy w terenie kontaktowe dzielą się na dwa typy w zależności od kolców: Dwupunktowe mają dwa punkty blokowania, co ułatwia zwolnienie w warunkach terenowych. Zapięcie trzypunktowe posiada trzy zapięcia. Zwykle używane w wyścigach szosowych. Oprócz rodzajów mocowania warto również wziąć pod uwagę standard stosowany w tym czy innym typie - dobiera się do niego odpowiednie kolce. Na przykład powszechnymi standardami są SPD (dwupunktowy) i SPD-SL (trzypunktowy), które zostały opracowane przez firmę Shimano
Oprócz butów kontaktowych, dostępne są buty rowerowe z podeszwą o zwiększonej sztywności, zapewniającą przyczepność przy pedałach przy dużej prędkości. Tych butów nie można używać z pedałami zatrzaskowymi.
Jakie powinny być najlepsze buty MTB?
Buty przeznaczone do rowerów typu MTB, posiadają minimum miękkich wkładek, ale za to mają dość anatomiczny kształt. Minimalna ilość gumy piankowej w butach ma jedną niezaprzeczalną zaletę – buty bardzo szybko wysychają. Góra wykonana jest ze słabo rozciągliwego materiału. Najlepsze buty MTB mają sznurowadła lub inne różnorodne zapięcia: od prostych rzepów po systemy z linkami i klamrami. Najlepsze buty MTB mają za zadanie zminimalizowanie ruchu stopy w bucie. Dla doświadczonego rowerzysty różnica w pedałowaniu w butach twardych i półsztywnych jest bardzo zauważalna.
Chodzenie w twardych butach nie jest zbyt wygodne, natomiast w półsztywnych można bez problemu przejść krótki dystans. Przyczepność do podłoża w twardych butach jest zauważalnie gorsza niż w butach standardowych.
Jakie buty na rower trekkingowy są dobrym rozwiązaniem?
Buty trekkingowe na rower, są podobne pod względem konstrukcji do sztywnych butów do rowerów górskich, ale też wiele je odróżnia. Nie posiadają wypustek, przez co podczas chodzenia trzeba polegać na kolcu mocno wystającym z podeszwy. Buty zupełnie nie nadają się do chodzenia, można w nich jedynie kuśtykać.
To jakie buty na rower trekkingowy wybierzesz, zależy od intensywności treningu, ale buty rowerowe, jak każde inne, lepiej przymierzyć wieczorem.
Zastanawiając się jakie buty na rower trekkingowy kupić, weź pod uwagę modele od różnych producentów. Poszczególne marki, stosują różne podkładki. Aby wiedzieć, która ci najbardziej odpowiada, zalecamy przymierzenie butów różnych marek. Wypróbuj rozmiar większy i mniejszy. Sztywne buty są zwykle dostępne w połowie rozmiarów.
Odpowiednie buty na rower górski
Wybór odpowiednich butów do jazdy na rowerze górskim to kluczowa decyzja, niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy dopiero zaczynasz przygodę z tego typu rowerem. Odpowiednia para butów może znacznie poprawić wrażenia z jazdy, oferując lepszą przyczepność, wygodę i przenoszenie mocy, które są niezbędne do pokonywania trudnych terenów i długich przejażdżek.
W kolarstwie górskim, w którym liczy się każdy ruch pedałów i punkt kontaktu z podłożem, odpowiednie buty na rower górski mogą mieć znaczący wpływ na osiągi i przyjemność z uprawiania tego sportu.
Według wielu ekspertów optymalne buty na rower górski, to modele zatrzaskowe. System polega na połączeniu buta z pedałem za pomocą klamry przykręconej do podeszwy. Ten system wymaga dociśnięcia stopy do pedału, aby wpiąć się i obrócenia stopy, aby się wypiąć. Zaletą jest bezpieczne połączenia podczas zjazdów, ulepszony transfer mocy i spójne ustawienie stóp. Pedały zatrzaskowe są powszechnie preferowane przez zawodników XC i Enduro/DH.
Z drugiej strony są płaskie buty - przeznaczone dla początkujących i konkretnych stylów jazdy. Wybór odpowiednich płaskich butów ma kluczowe znaczenie dla optymalnego sprzężenia zwrotnego z rowerem i terenem. Płaskie pedały zapewniają poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając szybkie postawienie stopy podczas skrętów lub jazdy po mokrej nawierzchni i są idealne do nauki i doskonalenia technik jazdy. Należy jednak zwrócić uwagę na ich wady, takie jak niższa wydajność jazdy w porównaniu z pedałami zatrzaskowymi i potencjalne ryzyko uderzenia na nierównym terenie.
Zostaw komentarz