Jazda na rowerze zimą – jak się ubrać na rower zimą?

31 sierpnia 2022 Moda

Kilka lat temu jazda na rowerze zimą nie była łatwym zadaniem. Rowerzysta miał dwa wyjścia albo zaryzykować odmrożenie, albo jeździć w obszernych ubraniach, które utrudniają poruszanie. Na szczęście postęp nie stoi w miejscu, a dziś do dyspozycji każdego wielbiciela rowerów są wygodne komplety ubrań kolarskich.

Zimowa odzież rowerowa – zabezpiecz nogi

Kiedy pedałujesz, twoje stopy i palce prawie się nie poruszają. Krążenie krwi spowalnia, a nogi mogą zdrętwieć. Najskuteczniejszym sposobem na ocieplenie stóp są wodoodporne skarpety. Oprócz skarpet przydadzą się specjalne ochraniacze na buty, w których można jeździć z pedałami kontaktowymi.

Jeśli poważnie myślisz o jeździe zimowej, będziesz musiał kupić parę zimowych butów narciarskich. Przyjemność ta nie jest tania, ale niezbędna, aby stopy były suche i ciepłe. Zimowa odzież rowerowa tego typu powinna być wyposażona w membranę Gore-Tex. Dobrze oddycha i nie przepuszcza wody. Jeśli nadal czujesz, że masz zimne stopy, możesz kupić elektryczny system grzewczy (mieszanka wkładki i koca elektrycznego na baterii) lub zaopatrzyć się w chemiczne poduszki grzewcze.

Zimowa odzież rowerowa, jeśli chodzi o same nogi, nie jest tak wymagająca. Podczas jazdy nogi bardzo się poruszają, więc nie potrzebują ochrony przed zimnem. Ważne jest, aby nie tylko ubierać się ciepło, ale też się nie przegrzewać. Najlepszą opcją jest bielizna termiczna i spodenki rowerowe z membraną Windstopper. Doskonale ochronią nogi przed wiatrem.

Strój kolarski na zimę – jak zabezpieczyć plecy?

Podobnie jak w przypadku nóg, tutaj działa „zasada cebuli”: lepiej założyć kilka niezbyt ciepłych ubrań niż jedną bardzo ciepłą koszulę. Strój kolarski na zimę w tym przypadku, to bielizna termiczna. W zależności od tego, jak jest zimno na zewnątrz, załóż na bieliznę termiczną koszulkę rowerową z długimi rękawami lub kurtkę polarową, która dobrze odprowadza wilgoć i szybko schnie. Unikaj bawełnianych T-shirtów i wełnianych ubrań: pochłaniają wilgoć. Na wierzch załóż wiatrówkę.

Strój kolarski na zimę to też odpowiednie zabezpieczenie rąk. Dobre zimowe rękawiczki rowerowe są izolowane z tyłu dłoni. Ich wnętrze jest cieńsze, dzięki czemu możesz lepiej trzymać i kontrolować kierownicę. Świetną opcją są rękawiczki zimowe męskie. Są ciepłe, oddychające i nie przepuszczają wiatru. Wybierając ten rodzaj sprzętu, sprawdź, czy chronią nadgarstki i czy są wygodne w używaniu hamulców.

Nie zapominaj, że jazda bez kasku jest niebezpieczna o każdej porze roku. Zwłaszcza zimą, kiedy ryzyko upadku jest większe. Pod kaskiem możesz włożyć kominiarkę lub czapkę z polaru, która ochroni uszy przed wiatrem. Przed zakupem sprawdź, czy wygodnie będzie nosić czapkę pod kaskiem.

Zimowa odzież rowerowa

Jaka powinna być koszulka rowerowa zimowa?

Koszulka rowerowa zimowa, powinna być przede wszystkim dobrana pod kątem wymiarów. Nie jest tajemnicą, że wymiary różnych producentów czasami bardzo się różnią. Wskazane jest, aby przed zakupem sprawdzić wymiary ubrań.

Podobnie jak filtry przeciwsłoneczne, tkaniny dżersejowe mają wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Koszulki mogą mieć niską gęstość splotu nici, przez co w żaden sposób nie chronią przed słońcem, czynnik ten należy wziąć pod uwagę, wychodząc na trening i posmarować się odpowiednim kremem.

Koszulka rowerowa zimowa powinna mieć teoretycznie długie rękawy. To nie do końca tak. Dostępne są wersje letnie z długimi rękawami. Zapewniają dodatkową ochronę przed słońcem. Jeśli koszulka ma krótki rękaw, ale musisz całkowicie zakryć ramię, dostępne są również oddzielne produkty. Jednak długie rękawy w większości przypadków oznaczają obecność gęstszego materiału, który pozwala zachować więcej ciepła w chłodne dni.

Z kolei krótkie rękawy występują również w różnych długościach: krótsze są akceptowane w modelach o swobodnym kroju i zapewniają lepszą wentylację. Rękawy prawie do łokcia wykonane są w modelach aerodynamicznych dla lepszego opływu ciała.

Kurtka termoaktywna na rower – czemu jest tak ważna?

Odzież termiczna zapewnia lepszą wentylację, ułatwiając utrzymanie stałej temperatury ciała. Kurtka termoaktywna na rower ma wiele zalet. Główną jest odprowadzanie potu z powierzchni skóry, dzięki odpowiedniej strukturze włókien oraz strukturze materiału. W ten sposób wilgoć jest przekazywana do zewnętrznej warstwy tkaniny, a powierzchnia skóry dłużej pozostaje sucha. W efekcie dłużej zatrzymujemy ciepło.

Ponadto taka odzież zapewnia lepszą wentylację; latem chłodzą naszą skórę, zimą ogrzewają. Kurtka termoaktywna na rower ma właściwości bakteriobójcze. Koszulki z nićmi z jonami srebra w swojej strukturze dzięki zastosowaniu tego minerału mają właściwości bakteriobójcze. Z kolei te, które posiadają włókna polipropylenowe, wykazują właściwości bakteriostatyczne, dzięki czemu na materiale nie rozwijają się bakterie i grzyby.

31 sierpnia 2022 Moda

0 Komentarze