Choć wielu rowerzystów rezygnuje z aktywności wraz z końcem lata, to niektórzy nie wyobrażają sobie weekendu czy codziennych dojazdów do szkoły lub pracy, inaczej niż rowerem. Jeśli planujesz jesienne przejażdżki rowerowe, to musisz zakupić odpowiednią odzież.
Odzież kolarska na jesień – jak się ubrać na rower?
Problem z jesienią nie polega na tym, że pada więcej deszczu i jest zimniej, ale na tym, że jest ona nieprzewidywalna. Dlatego główną zasadą jesiennych wycieczek jest ubieranie się warstwowo. Pozwoli to elastycznie dostosować się do kaprysów pogody.
Podstawowym wyposażeniem pozostaje letni strój rowerowy – zazwyczaj jest to koszulka z krótkim rękawem i spodenki rowerowe. To do nich dobierana jest odzież kolarska na jesień. Jesienią jako pierwsze zaczną marznąć odsłonięte ramiona i kolana, dlatego dodaje się do nich izolację rąk i nóg - rękawy i nakolanniki. Ich zaletą jest to, że są kompaktowe - można je łatwo wyjąć i schować do kieszeni lub małej torby rowerowej.
Odzież kolarska na jesień powinna być dopasowana. Warto przymierzyć kilka elementów garderoby, aby wybrać ten, który będzie dla ciebie najlepszy. Najpopularniejszym materiałem jest lycra, jeśli jednak potrzebujesz czegoś cieplejszego, sięgnij po elementy z merynosów lub grubszą drapaną tkaninę. Jesienne ubrania warto wyposażyć w odblaski, gdyż w porównaniu z latem zmierzch zapada wcześniej, a wieczory są ciemniejsze.
Jeszcze cieplejszą opcją są kurtki rowerowe z długim rękawem w połączeniu z kombinezonami na szelkach z nogawkami ¾ lub na całej długości.
Jak się ubrać na rower jesienią – zadbaj o dodatki
Kolejną przydatną rzeczą, jest kamizelka. Na koniec wierzchnia warstwa to wiatrówka lub kurtka przeciwdeszczowa.
To jak się ubrać na rower jesienią zależy od tego, w jakich warunkach będziesz jeździć, ale koniecznym elementem są buty rowerowe. Do nich należy dokupić ochraniacze na buty rowerowe, które przypominają skarpetki wykonane z elastycznego, impregnowanego materiału naciągane na buty. Cieńsze ochraniacze na buty chronią jedynie przed piaskiem i brudem oraz nieznacznie ograniczają przepływ wilgoci. W sprzedaży znajdziesz jednak też, grubsze wodoodporne tkaniny.
Dwie kolejne części ciała, które szybko się wychładzają, to czoło i gardło. Aby je chronić, należy zakupić ocieplacz na szyję i czapkę rowerową z krótkim daszkiem. Chociaż są cienkie, dają dobry efekt izolacyjny. Jeśli jest to czapka specjalna, to jest na tyle kompaktowa, że można ją nosić nawet pod kaskiem rowerowym.
Nie wiesz jak się ubrać na rower jesienią i czy warto inwestować w specjalistyczną odzież? Zaletą specjalnych ubrań rowerowych jest to, że są kompaktowe, zapewniają lepszą ochronę przed zimnym powietrzem i stwarzają mniejszy opór. Wadą jest ich wyższa cena.
Najlepsze kurtki kolarskie na jesień – jak wybrać?
Przeciętnie jesienią temperatura jest zauważalnie niższa niż latem, a wilgotność powietrza jest wyższa. Najlepsze kurtki kolarskie na jesień to wiatrówki. Taka kurtka nie zapewni ci ciepła, ale będzie cię chronić przed wiatrem. O ile nie jest to absolutnie konieczne, nie należy używać płaszcza przeciwdeszczowego wykonanego z całkowicie wodoodpornego (i nieoddychającego) materiału jako wiatrówki. Wiatrówka przy suchej (bez opadów) pogodzie powinna minimalnie ograniczać wymianę powietrza wewnętrznych warstw ocieplających z otaczającym powietrzem. Tylko w tym przypadku warstwy te pozostaną stosunkowo suche, co oznacza, że zachowają zdolność do ogrzewania.
Według wielu rowerzystów najlepsze kurtki kolarskie na jesień to modele z membraną. Są one droższe, ale zapewniają większy komfort.
Do czego służy termoaktywna bielizna kolarska?
Jadąc na rowerze w szybszym tempie, organizm pracuje intensywniej i się rozgrzewa. Aby się ochłodzić, wydziela się pot, który następnie powinien odparować. Niestety klasyczna, standardowa bielizna zatrzymuje i gromadzi wilgoć na skórze, co w efekcie sprawia, że jest nam chłodno i czujemy się niekomfortowo.
Termoaktywna bielizna kolarska to specjalna bielizna zapewniająca optymalną termoregulację w określonych warunkach. Może ogrzewać, odprowadzać wilgoć lub łączyć obie te cechy. Termoaktywna bielizna kolarska przeznaczona jest do standardowej aktywności fizycznej. Uszyta jest z tkanin o splocie trójwymiarowym lub komórkowym, które akumulują powietrze ogrzane przez ciało. Można łączyć włókna sztuczne z polipropylenu, mikrofibry, poliestru, lycry, polaru, coolray i naturalnej wełny, kaszmiru lub bawełny. Taka bielizna termiczna tworzy barierę przed zimnem.
Zostaw komentarz