Okulary ochronne przeciwsłoneczne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty. Podpowiemy ci, jak je dobrać i czym kierować się przy wyborze?
Jakie powinny być okulary rowerowe?
Okulary rowerowe wyglądem przypominają zwykłe okulary przeciwsłoneczne, tyle że ich soczewki są większe i bardziej zakrzywione. Ale oprócz ochrony przeciwsłonecznej spełniają znacznie więcej funkcji. Aby wybrać odpowiednie okulary rowerowe, musisz wiedzieć, do czego służą i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Okulary rowerowe zazwyczaj mają ciekawy wygląd i wyglądają stylowo. Ale w przypadku rowerzystów to nie tylko dekoracja, ale konieczność. W wielu przypadkach to właściwie dobrane okulary rowerowe pomagają zapobiegać wypadkom.
- Światło słoneczne. Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla oczu, a samo słońce świecące ci w oczy pogarsza ostrość widzenia. Odbicia od niektórych obiektów, a w ciemności reflektorów, mogą chwilowo cię oślepić i zdezorientować.
- Silny wiatr sam w sobie jest nieprzyjemny, wysusza oczy i wymusza mruganie powiekami. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że wiatr niesie ze sobą kurz, piasek, puch, nasiona i liście roślin, to zrozumiesz, jak ważne są okulary dla rowerzysty.
- Owady. Muszka wpadająca ci do oka, to prosta droga do utraty kontroli nad pojazdem. Większy chrząszcz lub ćma poruszający się z dużą prędkością może spowodować poważne obrażenia oczu.
Jak wybrać okulary rowerowe polaryzacyjne?
Aby jednak okulary rowerowe naprawdę chroniły twoje oczy, muszą być odpowiednio dobrane. Tanie i niskiej jakości modele mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wybierając okulary rowerowe polaryzacyjne, kieruj się następującymi parametrami:
- Warto wybierać trwałe soczewki wykonane z nietłukącego się materiału – poliwęglanu. Poliwęglan może pęknąć, ale się nie skruszy
- Sprawdź dostępność filtrów ochronnych - ultrafioletowych, które muszą posiadać parametry co najmniej UV400, antyrefleksyjnych, przeciwmgielnych i hydrofobowych.
- Rozmiar soczewek należy dobrać tak, aby w, jak największym stopniu zakrywały oczy i okolicę.
- Okulary rowerowe polaryzacyjne powinny mieć wymienne soczewki.
Okulary rowerowe fotochromowe – jak dobrać oprawkę?
Przede wszystkim oprawka powinna być trwała, lekka i wygodna. Wybierz okulary rowerowe fotochromowe, które dobrze przylegają do twarzy, ale nie uciskają. Zauszniki i noski powinny być wyposażone w antypoślizgowe wstawki silikonowe lub gumowe. Pozwoli to na bezpieczne dopasowanie okularów do twarzy.
Powinieneś wybrać okulary rowerowe fotochromowe, które w jak najmniejszym stopniu zasłaniają ci widok podczas jazdy. Najlepszą opcją jest obramowanie tylko na górze.
Modele okularów do jazdy na rowerze nie są podzielone na męskie i damskie. Różnią się jednak designem, kolorem oprawek i rozmiarami, które każdy wybiera według swoich parametrów i upodobań. Wybierając dla siebie okulary rowerowe, nie zapominaj, że będziesz musiał je nosić wraz z kaskiem ochronnym. Dlatego należy zadbać o to, aby były one kompatybilne.
Okulary rowerowe z wymiennymi szkłami – praktyczne porady
Gumowe podkładki na grzbiecie nosa i zausznikach to obowiązkowy element każdych dobrych okularów rowerowych. Nie pozwolą, aby okulary spadły podczas pochylania głowy, a także zapobiegną przedostania się potu lub wody do środka. Niektóre okulary rowerowe z wymiennymi szkłami posiadają regulowany mostek nosowy. Szczególną popularność zyskały okulary rowerowe z wymiennymi szkłami. Taka konstrukcja pozwoli zaoszczędzić pieniądze i pozwoli na posiadanie wielu zestawów soczewek do różnych warunków. Dla miłośników aktywnej jazdy dostępne są także okulary z możliwością transformacji. W takich modelach oprawki można zastąpić specjalną regulowaną gumką, podobną do tej, jaka jest w latarkach czołówkach. Oprawka tych okularów posiada gumową uszczelkę na całym obwodzie soczewki, z otworami zapewniającymi wentylację.
Przeznaczenie soczewek do okularów rowerowych nie różni się zbytnio od zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Dzieli się je także ze względu na kolor filtra, stopień zaciemnienia i powłokę. Przezroczyste soczewki doskonale nadają się do jazdy w ciemności; Pomarańczowy (żółty) sprawdzi się przy pochmurnej pogodzie. Szaro-czarny kolor soczewek jest optymalny w jasny, słoneczny dzień.
Okulary rowerowe ze stopniem filtracji I zapewniają dobrą ochronę przed słabym słońcem. Stopień II - od średniego lub słabego słońca. Stopień III - od silnego słońca. Soczewki fotochromowe w zależności od oświetlenia potrafią zmieniać stopień zaciemnienia o trzy jednostki, co czyni je mega praktycznymi.
Zostaw komentarz