Rowery to idealny sposób na podróżowanie. Na rowerze poruszasz się wystarczająco szybko i masz czas, aby zobaczyć całe piękno okolicy, a jednocześnie możesz zatrzymać się lub zmienić trasę w dowolnym miejscu. Do każdej wyprawy należy się jednak odpowiednio przygotować.
Podróżowanie rowerem – wybór trasy
Przede wszystkim musimy zdecydować się na wybór trasy. Jeśli nie wiesz, gdzie dokładnie możesz jeździć na rowerze, możesz poszukać informacji na lokalnych forach rowerowych lub grupach w sieciach społecznościowych. Zwykle tam ludzie chętnie dzielą się swoimi wycieczkami, wspierając je zdjęciami i zrzutami ekranu z trasami. Podróżowanie rowerem jest dziś prostsze niż kiedyś.
Możesz bowiem zaplanować trasę w usługach takich jak Google Maps. W szczególności na mapach Google są funkcję, w której można zobaczyć panoramę 3D ulicy lub autostrady. Nie działa wszędzie, ale w wielu miejscach. Na tej panoramie możesz ocenić jakość nawierzchni drogi oraz szerokość pobocza, co bezpośrednio wpłynie na komfort twojej podróży.
Wybieraj trasy z najlepiej szerokim asfaltowym poboczem, oddzielonym ciągłą linią – tutaj będziesz dużo spokojniej jechać i po prostu bezpieczniej.
Dzień przed wycieczką możesz oszacować siłę i kierunek wiatru na wybranej trasie. Poza miastem, na otwartej przestrzeni, wiatr wiejący w twarz może cię wyczerpać. Aby monitorować kierunek i siłę wiatru, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi Windy (dostępna jest zarówno wersja internetowa, jak i aplikacja). Planowane podróżowanie rowerem jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Wyprawy rowerowe – przygotowanie roweru
Przed jazdą na długich dystansach rower trzeba przynajmniej minimalnie przygotować. Wykonaj smarowanie łańcucha, sprawdź ciśnienie w oponach. W pierwszej kolejności zalecamy wyprawy rowerowe w specjalnych spodenkach rowerowych. Dobrze oddychają, usuwają wilgoć, a co najważniejsze zapewnią ci wygodne dopasowanie i uchronią cię przed obcieraniem. Po 50 kilometrach w zwykłych ubraniach możesz odczuwać silny dyskomfort podczas pocierania. Po drugie, jeśli podróż ma odbyć się w pogodny, słoneczny dzień, koniecznie posmaruj odsłoniętą skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Przez kilka godzin na otwartym słońcu można się dobrze poparzyć. Oprócz tego wybierając się na wyprawy rowerowe, musisz mieć:
- Kask.
- Zestaw naprawczy. Koniecznie zabierz ze sobą zapasową rurkę, saszetkę z łatami i klejem oraz pompkę. Możesz również potrzebować zestawu sześciokątów lub niezbędnych kluczy.
- Naładowany telefon jest twoim nawigatorem i ratunkiem w sytuacjach awaryjnych.
- Gotówka – wprawdzie karty są już akceptowane prawie wszędzie, ale daleko od miasta można spotkać się z brakiem terminala. Dodatkowo gotówka może się przydać w nagłych wypadkach – np. w przypadku awarii za niewielką opłatą można zostać odwiezionym do miasta.
- Światła rowerowe i kamizelka odblaskowa - jeśli nie jesteś pewien czy wrócisz przed zmierzchem. Chociaż jasna kamizelka przyda się także w ciągu dnia.
Jak podróżować z rowerem – zadbaj o żywność
Wiele osób, które zastanawiają się jak podróżować z rowerem, bagatelizuje kwestię pożywienia. Tymczasem przez kilka godzin intensywnej aktywności fizycznej zdecydowanie trzeba uzupełnić zapasy energii. W tym celu zabierz ze sobą szybkie węglowodany w postaci batonów czekoladowych, batoników zbożowych, orzechów, bananów. Jeśli chodzi o to jak podróżować z rowerem, to niezbędna jest też woda.
Podczas intensywnych ćwiczeń, takich jak jazda na rowerze, organizm traci dużą ilość płynów, zwłaszcza w upale. Lepiej zabrać ze sobą dwie butelki wody, umieszczając je w uchwytach na ramie.
Rower na długie wyprawy - Wskazówki dotyczące samej wycieczki
Jeśli jest to twoja pierwsza wyprawa, lepiej zacząć od krótkich dystansów 30-50 km. Jeśli czujesz, że wszystko jest w porządku i możesz jechać dalej, następnym przygotujesz rower na długie wyprawy.
W pierwszej połowie wyprawy najlepiej trzymać się wygodnego tempa i nie próbować bić rekordów, jeśli nie znasz siebie. Zawsze możesz nadrobić zaległości w drodze powrotnej.
Staraj się niczego nie wieszać na sobie, mówimy o plecakach i innych torbach. Rower na długie wyprawy powinien być jak najlżejszy. Podczas długich przejażdżek plecak może powodować duży dyskomfort: plecy będą się pocić, paski będą się ocierać. Wszystko, co masz przy sobie najlepiej umieścić na ramie roweru za pomocą specjalnych toreb na ramę/kierownicę/podsiadło.
Jeśli podróżujesz w grupie, powinieneś jeździć na zmianę jedna po drugiej, innymi słowy, nazywa się to „siedzeniem na kole”. Taki sposób poruszania się w grupie pozwala na znaczne zaoszczędzenie energii, szczególnie podczas poruszania się pod wiatr. Najważniejsze jest to, że pierwsza osoba w grupie stara się utrzymać wysokie tempo, a ci, którzy jadą za nim, znajdują się w aerodynamicznym tunelu i oszczędzają 30-40% swojej siły. Potem następuje zmiana, pierwszy członek grupy przesuwa się na ogon, gdzie ma czas na odpoczynek, aż znowu przyjdzie do niego kolej.
Zostaw komentarz